CHÓR „JUTRZNIA”

Z uwagi na wyjątkowość i ogromną pracę wielu członków Kunickiego Chóru „Jutrznia” pod batutą p. mgr  Mieczysława Świdkiewicza – oraz jako wyraz szacunku i pamięci o tych, którzy tworzyli i tworzą prawdziwą i piękną kulturę Narodu – ukazanie historii tego chóru, zasługuje na szczególne miejsce!  w dziejach parafii Kunice.

”Spotkanie po latach”

Inicjatorem tego przemiłego spotkania chórzystów był p. Jerzy Węgier prezes Kunickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Pozarządowych. Miejscem spotkania było dawne miejsce prób i występów czyli Żarski Dom Kultury – filia Kunice. 20 listopada 2009 roku późnym popołudniem pojawiło się ok. 40 dawnych i obecnie muzycznie aktywnych członków chóru „Jutrznia” oraz zespołu muzycznego „Kamerton”. Zespół ten, jak widać na zamieszczonych poniżej filmach, był równie ważnym elementem tworzącym wyjątkową i specyficzną oryginalność brzmienia całości.
Chór „Jutrznia” – Kahlenberg- Austria.

Spotkanie dedykowane było zmarłemu dyrygentowi chóru  – p. Mieczysławowi Świdkiewiczowi. Człowiek ten, jak wspomniało wielu, bardzo skromny i wrażliwy, zapalił ogień i jak sam mawiał „zaraził bakcylem muzykowania”  liczną rzeszę dzieci i młodzieży kunickiej.

Wielu z nich  zachowało do dziś ciągłość  artystycznej działalności. Jego odejście nie pozostawiło zatem pustki, nadal płonie w wielu sercach ogień wrażliwości i poczucia piękna oraz dobra.  Wzruszeniom nie było końca. Atmosferę emocjonujących wspomnień wywołał film z pierwszego wyjazdu chóru do Austrii na wzgórze Kahlenberg, gdzie koncertowaliśmy z okazji 308 rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Było to 02.09.1991, a utrwalony obraz tamtego czasu zawdzięczamy p. Wojciechowi Węgrowi.

Wspomnienia były zarówno te rzewne jak i te radosne. Organizatorzy nie spodziewali się tak dużej spontaniczności w przywoływaniu wielu sytuacji zarówno tych o charakterze artystycznym jak i niejednokrotnie komicznym. No cóż, w życiu bywa różnie, a kłopotliwe sytuacje, szczególnie językowe i te związane z przekraczaniem granic, chóru nie omijały

Po odejściu niezastąpionego dyrygenta chór nie zaprzestał działalności – do dziś usłyszeć można opracowania p. Mieczysława choć pod inną batutą. Obecnie chór działa pod nazwą „Con Anima”, i choć już bez zespołu muzycznego i w bardzo uszczuplonym składzie, jest on kontynuacją i utrwaleniem dzieła naszego dyrygenta – p. Mieczysława. (patrz film obok).  Uwieńczeniem „wspomnień po latach” było wspólne odśpiewanie utworu: Va, pensiero słynnego chóru z trzeciego aktu opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Zaznaczyć należy w tym miejscu, że utwór ten jest jednym z najsłynniejszych w historii muzyki operowej i niejednokrotnie wykonywany był przez chór pod dyrygenturą  Mieczysława Świdkiewicza.

Opracowanie za zgodą: p. Marii Stadler „Echo Kunic” Gazetka Kunickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Pozarządowych nr 16/grudzień 2009.

Poniżej zobacz filmy i zdjęcia z różnych koncertów:

Chór „Jutrznia” – Węgry

Chór „Jutrznia” – „Abba Ojcze”

Chór „Jutrznia” – Rekolekcje dla nauczycieli – kościół garnizonowy