Daily Archives: 6 października 2019

W piątek 11 października 2019 r. we wszystkich kościołach parafialnych naszej diecezji odbędą się modlitwy w intencji Ojczyzny, obejmujące mszę św., nabożeństwo różańcowe, adorację Najśw. Sakramentu do godziny 21.00, zakończoną odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi zabrał głos abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Napisał między innymi, że „z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego. […] W zakresie porządku spraw doczesnych – także między katolikami mogą istnieć uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. […] Jak to wielokrotnie przypominali papieże, m.in. św. Jan Paweł II, a ostatnio Papież Franciszek, katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami. W związku z tym katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego. […] Zachęcam każdego do udziału w modlitwie o owocny przebieg głosowania”.